Genotyping of 2 polymorphisms of hemostasis system F2 / F5
Genotyping of 2 polymorphisms of hemostasis system F2 / F5
test information
an results
Preparation
Biomatherial
Method
INTERPRETAREA REZULTATELOR
Gena F2
Gena
Polimorfism
Genotip
Homozigot normal
Homozigot cu mutație
Heterozigot
F2
20210 G/A
G/G
G/A
A/A
G/G
Genotip ce nu predispune la schimbarea activității factorului II (protrombina). A/A
Genotip care predispune spre creșterea activității factorului II de coagulare (protrombina) și sporirea riscului dezvoltării trombilor, care se pot forma în timpul sarcinii, în urma administrării contraceptivelor orale, în cazul terapiei de substituție hormonală, fumat, imobilizare de lungă durată*. G/A
Genotip care predispune către creșterea activității factorului II de coagulare (protrombina) și sporirea riscului dezvoltării trombilor, care se pot forma în timpul sarcinii, în urma administrării contraceptivelor orale, în cazul terapiei de substituție hormonală, fumat, imobilizare de lungă durată*.
*Se recomandă determinarea indicatorilor standard de coagulare și testarea genetică a rudelor de grad I si II.
Gena F5
Gena
Polimorfism
Genotip
Homozigot normal
Homozigot cu mutație
Heterozigot
F5
1691 G/A
G/G
A/A
G/A
G/G
Genotip ce nu predispune la schimbarea activității factorului V de coagulare (Leiden). G/A
Genotip care predispune către creșterea activității factorului V de coagulare (Leiden) si mărirea riscului dezvoltării trombilor, care se pot forma în timpul sarcinii, în urma administrării contraceptivelor orale, în cazul terapiei de substituție hormonală, fumat, imobilizare de lungă durată*. A/A
Genotip care predispune către creșterea activității factorului V de coagulare (Leiden) și marirea riscului dezvoltării trombilor, care se pot forma în timpul sarcinii, în urma administrării contraceptivelor orale, terapiade substituție hormonală, fumat, imobilizare de lungă durată*.
*Se recomandă determinarea indicatorilor standard de coagulare și testarea genetică a rudelor de grad I și II.
La depistarea factori genetici pentru trombofilie, se recomandă efectuarea unui examen de laborator: